بالا
اشتراک‌گذاری

پنجره یو پی وی سی

یکی از متریال‌های مورد استفاده در تولید درب و پنجره دوجداره پروفیل یو پی وی سی می‌باشد. در و پنجره UPVC که در صنعت ساختمان به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، با استفاده از پروفیل‌های UPVC ساخته می‌شود. پروفیل UPVC نوعی پلاستیک عایق می‌باشد که قابل بازیافت بوده و با طبیعت سازگار است. مهم‌ترین مزایای استفاده از در و پنجره یو پی وی سی عبارتند از:

  • عایق سرما و گرما و جلوگیری از اتلاف انرژی
  • عایق آلودگی‌های صوتی
  • عایق آلودگی‌های محیطی مانند گرد و غبار
  • دارای عمر طولانی به دلیل مقاوم بودن در برابر پوسیدگی و زنگ‌زدگی و ضربه‌های شدید
  • مقاوم در برابر گرما و حرارت و نور خورشید
  • نصب سریع و آسان و بدون تخریب

پروفیل UPVC چیست؟

ماده اصلی تشکیل‌دهنده یو پی وی سی ، نفت خام و نمک‌ طعام (کلرید سدیم) می‌باشد که از پلیمریزاسیون این مواد، پلیمر PVC به دست می‌آید. از ترکیب این پلیمر با موادی دیگر به درصدهای مشخص و طی فرآیندهایی، پروفیل UPVC به دست می‌آید. پروفیل یو پی وی سی دارای مقاومت بسیار زیادی در برابر پوسیدگی، زنگ‌زدگی و حرارت می‌باشد و در عین مستحکم بودن، بسیار سبک بوده و کار کردن با آن بسیار راحت است و به دلیل همین ویژگی‌ها می‌باشد که امکان ساخت در و پنجره در طرح‌ها و اشکال مختلف با پروفیل یو پی وی سی وجود دارد و استفاده از آن بسیار فراگیر شده است. رنگ اصلی پروفیل UPVC سفید می‌باشد ولی امکان رنگ‌آمیزی به رنگ دلخواه نیز وجود دارد و محدودیتی در آن نیست.

پروفیل پنجره UPVC هافمن یکی از مرغوب‌ترین پروفیل‌های مورد استفاده در تولید درب و پنجره دوجداره یو پی وی سی می‌باشد.

طرح‌ها و اشکال هندسی درب و پنجره UPVC

در و پنجره دوجداره UPVC قابل تولید در طرح‌های مختلف از لحاظ تعداد لنگه، کتیبه‌دار و یا بدون کتیبه بودن و همچنین نحوه بازشوی آن می‌باشد (انواع بازشوی پنجره یو پی وی سی). علاوه بر طرح‌های مختلف به دلیل انعطاف‌پذیری پروفیل UPVC و امکان تغییر حالت آن با دستگاه‌های ویژه، می‌توان با آن انواع خم‌های مورد نیاز را ایجاد نمود و در و پنجره‌هایی در اشکال هندسی مختلف و دلخواه تولید کرد.

رنگ‌آمیزی درب و پنجره یو پی وی سی

امکان رنگ‌آمیزی پروفیل UPVC به دو صورت وجود دارد:

  1. با لمینت که به صورت روکش بسیار نازکی بر روی پروفیل یو پی وی سی کشیده می‌شود. این لمینیت‌ها معمولاً طرح‌دار هستند (مانند طرح چوب) و می‌توان در و پنجره دوجداره UPVC با طرح چوب تولید نمود.
  2. رنگ نمودن پروفیل UPVC که تنوع رنگ‌آمیزی بسیاری دارد و می‌توان درب و پنجره UPVC رنگی تولید نمود.

انواع حالت‌های بازشوی پنجره UPVC

پنجره دوجداره UPVC ثابت

در حالت ثابت همانطور که از نام آن مشخص است، در و پنجره قابلیت باز شدن ندارد. از این نوع در و پنجره در مکانهایی که نیازی به باز شدن در و پنجره وجود ندارد استفاده می‌شود و یا به صورت ترکیبی با دیگر حالات بازشو استفاده می‌گردند.

پنجره دوجداره یو پی وی سی تک حالته

در این حالت، در و پنجره بر روی یک محور افقی باز و بسته می‌شود. حالت بازشوی تک حالته ارزان‌تر از دیگر حالات بازشو می‌باشد و امکان تغییر جهت بازشوی آن به راحتی وجود دارد.

پنجره دوجداره UPVC دو حالته

در این حالت، در و پنجره بر روی دو محور افقی و عمودی با یک دستگیره باز و بسته می‌شود. از این حالت معمولاً در مکان‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به جا به جایی هوا وجود دارد و می‌توان بدون جا به جا کردن پرده از بازشوی عمودی برای گردش هوا از بیرون به داخل استفاده نمود.

پنجره دوجداره یو پی وی سی کلنگی

در این حالت، در و پنجره بر روی محور عمودی باز و بسته می‌شود و امکان تغییر جهت بازشو به راحتی امکان‌پذیر است. از این حالت بیشتر در سرویس‌های بهداشتی، حمام، راه‌پله‌ها و نورگیرها استفاده می‌شود.

پنجره دوجداره UPVC فرانسوی

در این حالت، در و پنجره به صورت دو لنگه باز و بسته می‌شود بدون اینکه ستونی بین دو لنگه باشد.

پنجره دوجداره یو پی وی سی کشویی

در این حالت، در و پنجره به صورت کشویی و بر روی ریل مربوط به خود باز و بسته می‌شود و هنگام باز و بسته شدن هیچ فضایی را اشغال نمی‌کند.

در محاسبه قیمت پنجره دوجداره عواملی مختلفی مؤثر می باشند مانند: طرح پنجره، یراق آلات مورد استفاده، شیشه، پروفیل UPVC و ...